prof. dr hab. Renata Żełobowska-Orzechowska

Pianistka, kameralistka, profesor sztuk muzycznych. Od ponad czterech dekad prowadzi działalność artystyczną, pedagogiczną i organizacyjną, należąc do grona cenionych przedstawicieli krakowskiego środowiska muzycznego.
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ludwika Stefańskiego oraz laureatką XII Pianistycznego Konkursu Stypendialnego im. Fryderyka Chopina. Całą swoją drogę zawodową związała z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie pracuje w Katedrze Kameralistyki, prowadząc działalność dydaktyczną i artystyczną. W 2023 roku otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych.
Prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i za granicą. Występowała m.in. w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Szwecji, we Włoszech, na Słowacji oraz w Korei Południowej. Jako pianistka-kameralistka współpracowała z wieloma wybitnymi instrumentalistami i śpiewakami, wśród których znaleźli się m.in. Guy Deplus, Michael Wolf, Kaja Danczowska, Teresa Głąbówna, Wiesław Kwaśny, Wiesław Ochman, Peter Dvorský, Mariusz Kwiecień, Alicja Węgorzewska, Joanna Woś, Urszula Kryger oraz Wioletta Chodowicz.
Szczególne miejsce w jej działalności artystycznej zajmuje muzyka kameralna i wokalna. Występowała podczas licznych festiwali krajowych i międzynarodowych, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich, Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”, Festiwalu „Wawel o Zmierzchu”, Międzynarodowego Festiwalu Klarnetowego oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz renomowanych wytwórni fonograficznych. Jej dorobek obejmuje nagrania muzyki kameralnej, wokalnej i współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów polskich. Wspólnie z wybitnymi artystami współtworzyła projekty fonograficzne i koncertowe, które na trwałe wpisały się w życie muzyczne Krakowa.
Przez wiele lat pełniła funkcję kierownika muzycznego koncertów edukacyjnych dla dzieci organizowanych przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Współpracuje z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, Capellą Cracoviensis, Stowarzyszeniem Miłośników Opery Krakowskiej ARIA oraz Krakowskim Salonem Poezji Anny Dymnej.
Istotną część jej aktywności stanowi działalność pedagogiczna. Wychowała liczne grono pianistów i kameralistów, których osiągnięcia wzbogacają życie muzyczne Polski i Europy. Uczestniczyła w pracach jury konkursów muzycznych, a także prowadziła kursy mistrzowskie poświęcone interpretacji muzyki kameralnej.
W 2022 roku środowisko muzyczne uczciło jubileusz 40-lecia Jej działalności artystycznej i pedagogicznej.
Odznaczona Złotym Krzyżem Małopolski (2025), Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę oraz odznaką Honoris Gratia Prezydenta Miasta Krakowa.




