Jakub Olma & Maria Flader Duo
Duet perkusyjny Jakub Olma & Maria Flader, studenci I roku z klasy perkusji prof. dra hab. Tomasza Sobańca, zajęli I miejsce w kategorii zespoły perkusyjne w 5. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej – KraCamera 2025, który odbył się w Krakowie w dniach 16-18 maja 2025 r.
BIO
Maria Flader, urodzona w 2006 roku w Warszawie, rozpoczęła swoją edukację muzyczną w wieku 6 lat w ZPOSM im. Grażyny Bacewicz, pod kierunkiem prof. Krzysztofa Jedlewskiego, kończąc ją z wyróżnieniem. W 2024 roku rozpoczęła studia z zakresu perkusji w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, pod okiem prof. Tomasza Sobańca.
Jakub Olma, urodzony w 2005 roku w Krakowie, swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Następnie kontynuował naukę w Liceum Muzycznym im. Fryderyka Chopina, a w 2024 roku podjął studia w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Zespół powstał w 2024 roku w ramach działalności akademickiej i obecnie występuje również poza uczelnią. Pomimo iż duet został założony niedawno, osiągnął już wiele sukcesów, w tym zdobycie pierwszego miejsca na 5. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2025 w Krakowie (16-18 maja 2025). Duet występował na takich wydarzeniach jak Horyzonty perkusji 2025 oraz brał udział w innych koncertach studenckich.
Jakub Olma urodził się w 2005 roku w Krakowie. W wieku 7 lat rozpoczął edukację muzyczną w tamtejszej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie perkusji mgr. Leona Olejniczaka, którą ukończył z wyróżnieniem. Od roku 2018 kontynuował naukę u tego samego pedagoga w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie. W 2024 roku rozpoczął edukacje na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie perkusji prof. Tomasza Sobańca,
Młody, utalentowany perkusista, od najmłodszych lat zafascynowany klasycznym jak również współczesnym repertuarem perkusyjnym, brał udział w wielu koncertach, festiwalach jak i konkursach. Na szczególną uwagę zasługuje jego bogaty dorobek jako laureata konkursów zarówno o randze ogólnopolskiej jak i międzynarodowej: wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym w Brodnicy (2013 r.); wyróżnienie w I grupie na I Olkuskim Konkursie
Perkusyjnym „Młody perkusista” (2014 r.), wyróżnienie na III Myślenickich Konfrontacjach Perkusyjnych (2014 r.); III miejsce w zespole perkusyjnym na II Ogólnopolskim Konkursie
Perkusyjnym „Młodzi Mistrzowie Perkusji” w Brodnicy (2015 r.); I miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki „Srebrna Szybka” w Krakowie (2016 r.); II miejsce w Skawińskiej Wiośnie Perkusyjnej (2016 r.); I miejsce na IV Myślenickich Konfrontacjach Perkusyjnych (2016 r.); I miejsce i Grand Prix na II Konkursie Instrumentów Dętych, Akordeonu i Perkusji w Trzcianie (2016 r.); III miejsce na III Olkuskim Konkursie
Perkusyjnym „Młody Perkusista” (2016 r.); III miejsce na XVII Międzynarodowym Konkursie Wibrafonowym online w Opolu (2021 r.); II miejsce w kategorii solo oraz II miejsce w duecie na XII Międzynarodowym Konkursie online w Belgradzie (2021 r.); II miejsce na I Międzynarodowym Konkursie w Lugano (2021 r.); III miejsce na II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Perkusji online (2021 r.); wyróżnienie w kategorii solo oraz w kategorii duet na
X Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” w Krakowie (2022 r.); I miejsce na XIII Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym im.
B. Lewańskiego w Toruniu (2022 r.); wyróżnienie w kategorii duet na VI Ogólnopolskim Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej (2022 r.);I Miejsce oraz Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Pedagogów Perkusistów na XIV Ogólnopolskim Konkursie Perkusyjnym im. B. Lewańskiego w Toruniu(2023r.); wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Wibrafonowym w Opolu; II Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Srebrna Szybka” w Krakowie(2024r.); Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Współczesnej w Płocku(2024r.)
Artysta angażuje się również w życie kulturalne rodzinnego miasta jak i szkoły. Wyrazem tego są koncerty i festiwale z jego uczestnictwem organizowane na rzecz szkoły lub dla miasta w najważniejszych ośrodkach takich jak: Filharmonia Krakowska, Sala koncertowa „Florianka”, Zamek Królewski na Wawelu czy Narodowy Bank Polski oddział w Krakowie.
W latach 2015 – 2020 otrzymywał nagrody Prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego za szczególne osiągnięcia w twórczości artystycznej. W roku 2022 otrzymał stypendium od Ministra ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego za osiągnięcia artystyczne. W roku 2023 otrzymał stypendium im. Jana Pawła II za szczególne osiągnięcia artystyczne. W roku 2024 otrzymał z rąk Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego nagrodę „Laur Olimpijski” za szczególnie osiągnięcia w konkursach i olimpiadach. W roku 2024 otrzymał stypendium od Ministra ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego za osiągnięcia artystyczne. W 2024 roku dostał się do programu stypendialnego „Pro Musica Bona”.
Jakub poza graniem na instrumencie, interesuje się również produkcją muzyczną oraz grą w piłkę nożną w drużynie założonej wspólnie ze swoimi znajomymi „KS Kremerowianka”.