Duet: Melania Bobrowska i Maria Sujka
Duet z klasy kameralistyki prof. dr hab. Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej:
– Melania Bobrowska– studentka II studiów pierwszego stopnia kierunku instrumentalistyka w klasie fortepianu dr Katarzyny Vernet,
– Maria Sujka – studentka III roku studiów pierwszego stopnia kierunku instrumentalistyka w klasie fletu prof. dra hab. Wiesława Suruło i mgr Justyny Adamczyk,
został laureatem następujących osiągnięć:
- III nagrody w kategorii zespoły mieszane w VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2026 w Krakowie, który odbył się w dniach 15-17 maja 2026 r.
- wyróżnienia II stopnia w kategorii fortepian-instrument w 11. Polskim Konkursie Duetów w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego Poznaniu, w dn. 27-29.03.2026 r.
BIO
Melania Bobrowska – urodzona w 2005 roku w Kielcach. Absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, w klasie fortepianu mgr Małgorzaty Kowalskiej w ZPSM w Kielcach (dyplom z wyróżnieniem). Obecnie jest studentką Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie fortepianu dr Katarzyny Vernet oraz w klasie kameralistyki dr hab. Moniki Wilińskiej-Tarcholik, prof. AMKP, a także w klasie akompaniamentu prof. Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej.
Doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem takich profesorów jak: Tatiana Szewczenko, Andrzej Jasiński, Ewa Pobłocka, Carlo Palese, Joanna Ławrynowicz-Just, Edward Wolanin, Piotr Sałajczyk, Hubert Rutkowski, Marek Żebrowski, Tamas Ungar, Magdalena Lisak, Olaf Laneri, Wojciech Świtała czy Luca Rasca.
W 2022 r. wzięła udział w Międzynarodowych Kursach Pianistycznych w Katowicach. W latach 2024-2025 brała czynny udział w II i III edycji Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich w Kielcach „Przestrzenie Kultury”. Otrzymała szereg wyróżnień w prestiżowych konkursach: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Żaganiu (2019), Konkurs Pianistyczny w Zamościu (2019), i nagroda na Międzynarodowym Konkursie ‘Gloria Artis’ w Wiedniu (2024), czterokrotna laureatka Konkursu Wykonawczego w Kielcach (2019, 2020, 2021, 2024). W 2019 roku jako laureatka konkursu wykonawczego wystąpiła na koncercie prezydenckim z orkiestrą lwowską w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. W 2025 r. grała na Festiwalu Młodych Talentów Gloria Artis w Wiedniu po otrzymaniu specjalnego zaproszenia na to wydarzenie. W 2025 roku grała na koncercie na fortepianie historycznym w Zabrzu w ramach cyklu „Fortepianarium”. Koncertowała jako solistka z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej i Orkiestrą Lwowską. W 2025 roku aktywnie uczestniczyła w projekcie Akademii Muzycznej w Krakowie „Pieśń Przyszłości”. W 2025 roku również wystąpiła w duecie fortepianowym na festiwalu „Duettissimo” na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
W 2025 roku otrzymała Stypendium Rektora za osiągnięcia artystyczne na rok akademicki 2025-2026.

Maria Sujka – urodziła się w 2004 roku w Kielcach. W wieku 7 lat rozpoczęła edukację muzyczną w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie fletu mgr Pauliny Kruk. Od 2016 roku kontynuowała naukę gry na flecie w klasie mgr Iwony Kałużyńskiej. W maju 2023 roku zakończyła edukację w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Od października tego samego roku Maria rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fletu prof. dr Jadwigii Kotnowskiej. Od października 2024 roku jest studentką Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie fletu prof. dr hab. Wiesława Suruło oraz mgr Justyny Adamczyk.
Swoje umiejętności doskonaliła na kursach u wybitnych pedagogów takich jak: Wiesław Suruło, Mario Caroli, Karl Heinz-Schutz, Ulla Miilmann, Carlos Bruneel, Felix Renggli, Emmanuel Pahud, Ivica Gabrisova, Sibel Pensel
Jest laureatką licznych konkursów takich jak:
– I nagroda w IX TUTTO Flauto International Competition online w Wenecji w kategorii muzyka kameralna w 2025 roku
– I miejsce na 5 Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera online w 2025 roku
– III nagroda w 2nd International Chamber Music Competition w Bańskiej Bystrzycy w kategorii zespoły kameralne w 2024 roku
– Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym Centrum Edukacji Artystycznej w Krakowie w specjalności flet w 2023 roku
– I miejsce w XVI Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych we Wrocławiu w 2022 roku
– tytuł laureat na XIV Ogólnopolskim Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w 2022 roku
– II nagroda na 3rd World Flute E-Competition Napolinova online w Neapolu w 2022 roku
– I nagroda na 5th Nouvelles Etoiles International Music Competition online w Paryżu w 2022 roku
– I miejsce na Tiziano Rossetti International Music Competition online w Szwajcarii w 2022 roku
– I nagroda w MAP-International Music Competition online w Los Angeles w 2021 roku
– I nagroda w King’s Peak International Music Competition online w USA w 2021 roku
– I miejsce w Medici International Music Competition online w Londynie w 2021 roku
– I miejsce na III Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS w Krakowie w 2021 roku
– wyróżnienie na V międzynarodowym Konkursie Fletowym w Jastrzębiu Zdroju w 2019 roku
– I nagroda na V Ogólnopolskim Konkursie Fletowym w Bielsku-Białej 29-31.03.2019 roku
– Grand Prix w XXVI Konfrontacjach Instrumentów Dętych w Oławie w 2017 roku
– Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Wadowicach w 2017 roku
– Grand Prix na XI Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych „Jupiter” w Krakowie w 2017 roku
– II miejsce w II Konkursie Instrumentów Dętych, Akordeonu i Perkusji w Trzcianie w 2016 roku
– I miejsce w Świętokrzyskim Festiwalu Instrumentów Dętych w Kielcach w 2014 rok
Laureatka Stypendium Yamaha Music Europe Foundation 2025/2026, stypendystka Fundacji ProMusica Bona 2025/2026, laureatka Stypendium „Nadzieje Kielc” w 2023 roku, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2018 i 2020 roku oraz Kapituła Stypendium od Polish Orphans Charity.
Brała udział w wielu wydarzeniach takich jak:
– Koncert w ramach Krakowskiej Wiosny Wiolonczelowej – występ w duecie z prof. Lars Hoefs 7.05.2026 w Auli Florianka w Krakowie
– Koncert Muzyki klasycznej i filmowej w ramach XXXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Jędrzejowie w 2025 roku
– Koncert Fletowy Studentów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w Akademii Muzycznej w Katowicach w 2025 roku
– Wiosenny koncert kameralny w Katolickim Domu Kultury im. ks. kard. A.S Sapiehy w Krakowie w 2025 roku
– Koncert Akademickiej Orkiestry Dętej w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie w 2025 roku
– Koncert „Wirtuozowski Flet” w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym w 2024 roku
– Koncert z cyklu PREZENTACJE w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w 2023 rok
– Koncert w roli solistki z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa podczas gali wręczenia nagród Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego Centrum Edukacji Artystycznej w 2023 roku
– Koncert laureatów XIV Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Studiu Polskiego Radia w 2022 roku
– Koncert „Mistrz i uczeń” z Profesorem Łukaszem Długoszem w Staszowie w 2022







