Wymagania programowe


WYMAGANIA PROGRAMOWE 2010/2011:

Wymagania dotyczące gam:

1. Gamy: C-G przez 4 oktawy, As-H przez 3 oktawy
2. Palcowanie: bez “pustych” strun
3. Pasaże: 12 pasaży – wykonanych bez przerw
4. Dwudźwięki tercje, seksty, oktawy

Licencjat

Rok I 

I semestr

1. Gama C, D, F, G
2. D.Popper – Etiudy op.73 nr 1-10
3. A.Piatti – Trzy kaprysy op.25: nr 1,7,8

4. Sonata barokowa lub klasyczna (do Boccheriniego)
5. Sonata kameralna (od Beethovena)

II semestr

1. Gama a, h, d, e
2. Etiuda lub kaprys do wyboru z następujących:
Servais, Paganini, Mainardi, Bukinnik
3. Utwór na wiolonczelę solo:
J.S.Bach – I suita G-dur BWV 1007
J.S.Bach – II suita d-moll BWV 1008
M.Reger – I suita G-dur op.131 c
M.Reger – II suita d-moll op.131 c
M.Reger – III suita a-moll op.131 c

4. Koncert
5. Utwór dowolny:
L.v.Beethoven – Wariacje F-dur na temat Mozarta op.66
L.v.Beethoven – Wariacje Es-dur na temat Mozarta WoO 46
L.v.Beethoven – Wariacje G-dur na temat Haendla WoO 45
B.Martinu – Wariacje na temat Rossiniego
B.Martinu – Wariacje na tematy słowackie
N.Paganini – Wariacje na temat Rossiniego

Smyczkowanie:
a) gama – legato po 2 oktawy
b) gama – staccato po 8 nut
c) gama flażoletami – osobno
d) pasaże – osobno
e) dwudźwięki – osobno

Rok II

I semestr

1. Gama A, B, Es, E
2. D.Popper – Etiudy op.73 nr 11-20
3. A.Piatti – Trzy kaprysy op.25: nr 2,4,11

4. Sonata barokowa lub klasyczna (do Boccheriniego)
5. Sonata kameralna (od Beethovena)

II semestr

1. Gama c, cis, fis, g,
2. Etiuda lub kaprys do wyboru z następujących:
Servais, Paganini, Mainardi, Bukinnik
3. Utwór na wiolonczelę solo:
G.Ligeti – Sonata
G.Cassado – Suita
P.Hindemith – Sonata op.25 nr 3
G.Crumb – Sonata
Dwa utwory wybrane z podanych poniżej:
K.Penderecki – Capriccio per Siegfried Palm
K.Penderecki – Per Slava
W.Lutosławski – Wariacja Sacherowska

4. Koncert
5. Utwór dowolny:
I.Strawiński – Suita włoska
A.Tansman – Fantazja
A.Piazzola – Grand Tango
Dwa utwory wybrane z podanych poniżej:
D.Popper – Polonez F-dur op.28
K.Skarżyński – Polonez op.8
G.Cassado – Taniec Zielonego Diabła
C.M.Weber – Adagio i Rondo

Smyczkowanie: a) gama – legato na 2 smyczki
b) gama – dwie nuty legato, dwie détache
c) gama flażoletami – po 2 dźwięki
d) pasaże – legato po 3 dźwięki
e) dwudźwięki – legato po 2 współbrzmienia

Rok III

I semestr

1. Gama Cis, Fis, As, H
2. D.Popper – Etiudy op.73 nr 21-30
3. A.Piatti – Trzy kaprysy op.25: nr 9,10,12

4. Sonata barokowa lub klasyczna (do Boccheriniego)
5. Sonata kameralna (od Beethovena)

II semestr

1. Gama es, f, gis, b
2. Etiuda lub kaprys do wyboru z następujących:
Servais, Paganini, Mainardi, Bukinnik
3. Utwór na wiolonczelę solo:
J.S.Bach – I suita G-dur BWV 1007
J.S.Bach – II suita d-moll BWV 1008
J.S.Bach – IIII suita C-dur BWV 1009
J.S.Bach – IV suita Es-dur BWV 1010

Licencjat – recital
1. J.S.Bach I, II, III lub IV suita na wiolonczelę solo
2. Sonata (do wyboru) P.Locatelli, G.Valentini, F.Francoeur,
L.Boccherini, J.B.Breval – G-dur
3. Koncert (do wyboru) J.Haydn – C-dur
L.Boccherini – dowolny
4. Utwór dowolny :
D.Popper – Taniec Elfów op.39
D.Popper – Spinnenlied op.55 nr1
K.Dawydow – Przy fontannie op.20 nr 2
P.Czajkowski – Pezzo capricioso h-moll op.62
M.Rostropowicz – Humoreska op.5

Cały program należy wykonać z pamięci

Smyczkowanie: a) gama – staccato na 2 smyczki
b) gama – dwie nuty legato, dwie spiccato
c) gama flażoletami – po 4 dźwięki
d) pasaże – legato po 6 dźwięków
e) dwudźwięki – legato po 4 współbrzmienia

Studia magisterskie

Rok I

I semestr

1. Gama – wszystkie durowe
2. D.Popper – Etiudy op.73 nr 31-40 ( z wył. 34 )
3. A.Piatti – Trzy kaprysy op.25: nr 3,5,6

1. Sonata barokowa lub klasyczna ( do Boccheriniego )
2. Sonata kameralna ( od Beethovena )

II semestr

1. Gama – wszystkie molowe
2. Etiuda lub kaprys do wyboru z następujących:
Servais, Paganini, Mainardi, Bukinnik
3. Utwór na wiolonczelę solo:
Z.Kodaly – Sonata op.8
K.Penderecki – Divertimento
L.Dallapicola – Ciaccona, Intermezzo e Adagio
H.Dutilleux – Trois Strophes sur le nom de Sacher
E.Ysaye – Sonata op.28
B.Britten – I Suita op. 72
B.Britten – II Suita op. 80
B.Britten – III Suita op. 87

4. Koncert
5. Utwór dowolny:
A.F.Servais – Fantazja “Souvenir de Spa” op.2
A.F.Servais – Caprice “Comte Ory” op.3
A.F.Servais – Fantazja “Le Desir” op.4
A.F.Servais – Grand Fantazja “Cyrulik Sewilski” op.6
A.F.Servais – Fantazja „sur Deux Airs Russes” op.13
A.F.Servais -Morceau de Concert op.14
A.F.Servais – Fantazja “Fille du Regiment” op.16
A.F.Servais – Fantazja “O Cara Memoria” de Carafa op.17

Smyczkowanie: a) gama – legato na 1 smyczek “do góry i na dół”
b) gama – dwie nuty legato, dwie staccato
c) gama flażoletami – po 2 oktawy
d) pasaże – każdy pasaż na dwa smyczki
e) dwudźwieki – legato po 7 współbrzmień
Rok II

Koncert dyplomowy

1. J.Haydn – Koncert D-dur I cz. z kadencją ( Ed.Schott )
2. Dowolny koncert

Recital dyplomowy

Program dowolny – ok. 90 min.

Cały program należy wykonać z pamięci
Można powtórzyć najwyżej jeden z utworów opracowywanych w trakcie studiów