Pokaż więcej opcji Schowaj więcej opcji


Ładowanie Wydarzenia

« Wszystko Wydarzenia

  • To event minęło.

Ogólnopolskie warsztaty dla dyrygentów zespołów chóralnych

15 grudnia 2018, 11:45

Szanowni Państwo,

Akademia Muzyczna w Krakowie, Młodzieżowy Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Krakowie oraz Małopolski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr serdecznie zapraszają do udziału w Ogólnopolskich warsztatach dla dyrygentów zespołów chóralnych”.

Zajęcia  poprowadzą wybitni specjaliści z zakresu chóralistyki:

Mykoła Kułyk (Ukraina) – dyrygent lwowskiego chóru Trembita. Zespół to zasłużona Akademicka Kapela Ukrainy, laureat Narodowej Nagrody im. T. Szewczenki. Chór założono w 1891 roku pod nazwą “Lwowski Bojan” w celu tworzenia i rozwijania ukraińskiej kultury. Jesienią 1939 roku władze radzieckie zlikwidowały chór z powodów politycznych, a jego członkom zaproponowano status artystów państwowej kapeli o nowej nazwie Trembita. Nowy etap działalności formacji rozpoczął się wraz z powstaniem niepodległej Ukrainy. Trembitę przejął w 1990 roku Mykoła Kułyk, tworząc zespół złożony z chóru, orkiestry i solistów. Repertuar został wzbogacony o wielkie formy oratoryjno-kantatowe, utwory muzyki religijnej obrządku wschodniego (których wykonanie było wcześniej zakazane).

Alena Tichá – wybitna czeska wokalistka. Specjalistka od emisji głosu dziecięcego. Zaczęła śpiewać w wieku szkolnym. Podczas studiów filozoficznych wygrała popularny konkurs ” Szukamy nowych talentów “. Jej kariera zaczęła się od koncertów na Słowacji. W Polsce śpiewała z Karelem Gottem. Po ukończeniu kariery, poświęciła się nauczaniu wykładając na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jako specjalistka od emisji prowadzi warsztaty w wielu krajach przekazując swoją wiedzę i umiejętności młodym chórmistrzom i nauczycielom śpiewu.

Andriej Stavricki – kompozytor, dyrygent, wykładowca na Wydziale Dyrygentury Chóralnej w Białoruskiej Akademii Muzyki. Jego utwory znajdują się w repertuarze licznych zespołów śpiewaczych. W swojej  twórczości używa języka zgodnego z oczekiwaniami młodych wykonawców. Często do własnych dzieł wprowadza elementy jazzu i muzyki lekkiej tworząc kompozycje o niepowtarzalnym klimacie. Jego twórczość znana jest na Białorusi, w Polsce, Rosji, Chinach, Bułgarii  i wielu innych krajach świata.

Termin warsztatów: 15 grudnia 2018 roku
Termin zgłoszeń: 07 grudnia 2018 roku
Miejsce: Aula w Domu Akademickim, ul. Przemyska 3

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesłać na adres:
MDK im. Janusza Korczaka, os. Kalinowe 18,  31-814 Kraków
lub za pośrednictwem e-maila: ewa@mdkkorczak.pl

Informacji udzielają Panie Monika Modrzejewska i Ewa Żółty  tel.: 12 647 15 25

Program warsztatów:

11.45 – przywitanie, sprawy organizacyjne

12.00 – 13.00 – Wykład – Twórczość chóralna współczesnych kompozytorów ukraińskich – prowadzenie Mykoła Kułyk. W ramach poznawania nowych pozycji repertuarowych przedstawione zostaną współczesne kompozycje pisane przez takich twórców jak M. Skoryk, A. Hnatyszyn i inni. Wykład zostanie bogato ilustrowany nagraniami i partyturami prezentowanych utworów. Współczesna muzyka ukraińska zawiera wiele wartościowych kompozycji na zespół chóralny nieznanych w Polsce. Ich prezentacja to główny cel wykładu.

13.00 – 13.15 – przerwa kawowa

13.15 – 15.00 – wykład i warsztaty Specyfika pracy emisyjnej z dziecięcym zespołem chóralnym – prowadzenie: Alena Tichá. Tematem wykładu będzie autorska metoda pracy nad emisją dziecięcą. Zaprezentowane zostaną ćwiczenia i sposoby ich wykorzystania w kształceniu wokalnym dzieci w wieku szkolnym. Całość ilustrowana licznymi przykładami heterogenicznych sposobów emitowania dźwięków głosem.

15.00 – 16.00 – Przerwa obiadowa

16.00 – 17.00 – prezentacja własnej twórczości chóralnej prowadzona przez Andrija Savrickiego, ćwiczenia warsztatowe pokazujące metodę pracy nad konkretnymi utworami muzycznymi. Różne sposoby uzyskiwania specyfiki brzmienia zespołu chóralnego. Zajęcia przyjmą formę poglądowego zapoznania się z nowymi, ciekawymi utworami oraz niezwykle skuteczną, przynoszącą doskonałe rezultaty metodą pracy chóralnej.

17.00 – 17.30 – wykład prof. dr hab. Dariusza Dyczewskiego – Polski Związek Chórów i Orkiestr – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. Prof. Dyczewski pełni funkcję Prezesa Głównego Zarządy PZChiO i jako osoba najbardziej kompetentna przedstawi zasady działania tej niezwykle zasłużonej dla polskiej chóralistyki organizacji.

17.30  – Zakończenie warsztatów.

Informacje i warunki uczestnictwa:

  1. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia udziału w warsztatach
  2. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
  3. Koszty dojazdu uczestnicy pokrywają we własnym zakresie

Szczegóły

Data:
15 grudnia 2018
Czas:
11:45
Wydarzenie Category:

Miejsce

Aula w Domu Akademickim
ul. Przemyska 3
Kraków, małopolskie Polska