Pokaż więcej opcji Schowaj więcej opcji


Ładowanie Wydarzenia

« Wszystko Wydarzenia

  • To event minęło.

MŁODZI DLA JANE STIRLING

12 maja 2017, 18:00

W przeszłości jest przyszłość, a w młodych nadzieja. W tym duchu, czterech młodych artystów oddaje hołd Jane Stirling poprzez wybrane dzieła Wielkich Romantyków – muzykę Fryderyka Chopina i poezję Cypriana Norwida, Juliusza Słowackiego i Sir Waltera Scotta. A czynią to, aby podkreślić, jak ważna jest dla nich pamięć o tej, która zrobiła tak wiele dla samego Chopina, a po jego śmierci także dla ocalenia jego dziedzictwa. Koncert jest częścią organizowanego w Polsce i Szkocji Festiwalu im. Jane Stirling.

Aleksandra Moliszewska: fortepian
Radosław Goździkowski: fortepian
Anna Lach: czytanie poezji
Aleksandra Misiura: czytanie poezji

Program:
F..Chopin – Barkarola Fis-dur op. 60
Polonez gis-moll op. posth.
(Aleksandra Moliszewska)

F. Chopin – Nokturn H-dur op. 9 nr 3
Polonez fis-moll op. 44
Scherzo cis-moll op. 39
(Radosław Goździkowski)

F. Chopin – Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Scherzo b-moll op. 31
(Aleksandra Moliszewska)

Festiwal im. Jane Stirling
Festiwal jest hołdem dla Jane Stirling – uczennicy i przyjaciółki Fryderyka Chopina. Mrokiem niepamięci spowity jest fakt, że to właśnie ona niosła pomoc kompozytorowi w ostatnich latach jego życia i to właśnie ona ocaliła dla potomności jego dziedzictwo. Niestety chopinolodzy wydają się o wiele bardziej zainteresowani miłosnymi związkami, jakie Wielki Romantyk utrzymywał ze swoimi licznymi wielbicielkami. W rezultacie niewiele wiadomo o Szkotce, która będąc dobroczyńcą kompozytora świadomie unikała rozgłosu, przez co niezasłużenie skazana została na dziejowe zapomnienie.

Jest to o tyle ważne, że zaangażowanie Panny Stirling w niesienie pomocy jej nauczycielowi i przyjacielowi nie skończyło się wraz z jego śmiercią. Trwało ono nadal po 1849 roku, w sposób oczywisty ukazując, jak szczere były jej oddanie i lojalność wobec kompozytora. Bezspornym tego potwierdzeniem jest fakt, że to nikt inny, tylko właśnie Jane Stirling pomogła zorganizować i sfinansowała słynne przewiezienie serca Chopina z Paryża do Warszawy. To również Jane Stirling była tą, która skupowała na aukcjach związane z Chopinem pamiątki i artefakty, przekazując je później mieszkającej w Polsce rodzinie kompozytora. Wreszcie to ona dbała o pamięć o Chopinie po jego śmierci. Zapominanie o tym jest sprzeniewierzaniem się historycznej prawdzie, smutną farsą i oznaką niewdzięczności.

Festiwal jest  okazją do unaocznienia tych faktów i tym samym próbą oddania sprawiedliwości tej, która „ocaliła” dla nas Chopina.

www.JaneStirlingFestival.com

Współorganzator: Katedra Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie

wstęp wolny

Szczegóły

Data:
12 maja 2017
Czas:
18:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Aula Florianka
ul. Sereno Fenn'a 15
Kraków, 31-143 Polska
+ Google Map