Pokaż więcej opcji Schowaj więcej opcji


Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Krakowski Festiwal Akordeonowy

7 października 2018 - 14 października 2018

Kiedy tylko rozpocznie się w Krakowie złoty październik, a do miasta wrócą z wakacji studenci od 7-14.10 czyli od niedzieli do niedzieli będzie w mieście już po raz czwarty międzynarodowe święto akordeonu pod nazwą Krakowski Festiwal Akordeonowy. Festiwal ma szczególną formułę, wyróżniającą go na tle wszelkich innych wydarzeń akordeonowych w Polsce – jest przeglądem różnych gatunków muzyki z udziałem akordeonu.

Podczas 8 dni koncertowych zabrzmi głównie muzyka poważna, w kościele św. Katarzyny  oraz u św. Marcina, zarówno dawna w transkrypcjach z utworów m.in. orkiestrowych, kameralnych, fortepianowych, organowych jak współczesna, aż po zupełnie nową – w ramach corocznego Koncertu Prawykonań Utworów Akordeonowych w PSM II ST, komponowaną na ten właśnie instrument głównie w obsadach kameralnych. Będzie także muzyka wokalnoakordeonowa – chanson Edit Piaf i aktorskie songi Brechta i Weila w Alchemii na krakowskim Kazimierzu, gdzie będzie także wystawa fotografii artystycznych prezentujących akordeonistów w akcji. Prócz tego jak zawsze podczas festiwalu zabrzmi muzyka etniczna – tym razem będzie to tango na inaugurację festiwalu w Sali koncertowej Akademii Muzycznej, z udziałem nie tylko akordeonu, ale i bandoneonu w ręku argentyńskiego instrumentalisty. Absolutnie wyjątkowym jest Akordeonowy Dzień Filmowy, podczas którego będzie można zobaczyć filmy wyłonione podczas konkursu na film krótkometrażowy w dwóch kategoriach artystyczny i reklamowy do muzyki akordeonowej pt. Uchwyć to co nieuchwytne, a po uroczystej gali wręczenia nagród posłuchać koncertu akordeonowego do filmu niemego w nowym miejscu na mapie kulturalnej Krakowa – w Spółdzielni Muzycznej. Sobotni dzień będzie jak zawsze rekreacyjnym rodzinnym dniem zamiejscowym – festiwal podkreśla walory regionu dawnej Galicji i przenosi się do Miasteczka Galicyjskiego w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, a dokładnie w Sądeckim Parku Etnograficznym, który będzie można zwiedzać po drodze słuchając koncertów w drewnianych kościołach na jego terenie. Koncert  finałowy, spinający klamrą festiwal również na Akademii Muzycznej będzie należał do kategorii muzyki eksperymentalnej i intermediów .

Podczas festiwalu nie zabraknie też warsztatów instrumentalnych dla dzieci, młodzieży i studentów, oraz mistrzowskich lekcji kompozytorskich, które będą się odbywać w gościnnych progach partnerów festiwalu – Akademii Muzycznej w Krakowie oraz  w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego, a także  wykładów o historii instrumentu i repertuarze.

Bożena Boba-Dyga
dyrektor festiwalu

Szczegóły na stronie www.krakowskifestiwalakordeonowy.pl

Oraz w wydarzeniach na fanpage
https://www.facebook.com/krakowskifestiwalakordeonowy/

Szczegóły

Start:
7 października 2018
Koniec:
14 października 2018
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Kraków
Kraków,