Wymagania programowe


Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

WYMAGANIA PROGRAMOWE 2010/2011:

Wymagania dotyczące gam:

1. Gamy: C-G przez 4 oktawy, As-H przez 3 oktawy
2. Palcowanie: bez “pustych” strun
3. Pasaże: 12 pasaży – wykonanych bez przerw
4. Dwudźwięki tercje, seksty, oktawy

Licencjat

Rok I

I semestr

1. Gama C, D, F, G
2. D.Popper – Etiudy op.73 nr 1-10
3. A.Piatti – Trzy kaprysy op.25: nr 1,7,8

4. Sonata barokowa lub klasyczna (do Boccheriniego)
5. Sonata kameralna (od Beethovena)

II semestr

1. Gama a, h, d, e
2. Etiuda lub kaprys do wyboru z następujących:
Servais, Paganini, Mainardi, Bukinnik
3. Utwór na wiolonczelę solo:
J.S.Bach – I suita G-dur BWV 1007
J.S.Bach – II suita d-moll BWV 1008
M.Reger – I suita G-dur op.131 c
M.Reger – II suita d-moll op.131 c
M.Reger – III suita a-moll op.131 c

4. Koncert
5. Utwór dowolny:
L.v.Beethoven – Wariacje F-dur na temat Mozarta op.66
L.v.Beethoven – Wariacje Es-dur na temat Mozarta WoO 46
L.v.Beethoven – Wariacje G-dur na temat Haendla WoO 45
B.Martinu – Wariacje na temat Rossiniego
B.Martinu – Wariacje na tematy słowackie
N.Paganini – Wariacje na temat Rossiniego

Smyczkowanie:
a) gama – legato po 2 oktawy
b) gama – staccato po 8 nut
c) gama flażoletami – osobno
d) pasaże – osobno
e) dwudźwięki – osobno

Rok II

I semestr

1. Gama A, B, Es, E
2. D.Popper – Etiudy op.73 nr 11-20
3. A.Piatti – Trzy kaprysy op.25: nr 2,4,11

4. Sonata barokowa lub klasyczna (do Boccheriniego)
5. Sonata kameralna (od Beethovena)

II semestr

1. Gama c, cis, fis, g,
2. Etiuda lub kaprys do wyboru z następujących:
Servais, Paganini, Mainardi, Bukinnik
3. Utwór na wiolonczelę solo:
G.Ligeti – Sonata
G.Cassado – Suita
P.Hindemith – Sonata op.25 nr 3
G.Crumb – Sonata
Dwa utwory wybrane z podanych poniżej:
K.Penderecki – Capriccio per Siegfried Palm
K.Penderecki – Per Slava
W.Lutosławski – Wariacja Sacherowska

4. Koncert
5. Utwór dowolny:
I.Strawiński – Suita włoska
A.Tansman – Fantazja
A.Piazzola – Grand Tango
Dwa utwory wybrane z podanych poniżej:
D.Popper – Polonez F-dur op.28
K.Skarżyński – Polonez op.8
G.Cassado – Taniec Zielonego Diabła
C.M.Weber – Adagio i Rondo

Smyczkowanie: a) gama – legato na 2 smyczki
b) gama – dwie nuty legato, dwie détache
c) gama flażoletami – po 2 dźwięki
d) pasaże – legato po 3 dźwięki
e) dwudźwięki – legato po 2 współbrzmienia

Rok III

I semestr

1. Gama Cis, Fis, As, H
2. D.Popper – Etiudy op.73 nr 21-30
3. A.Piatti – Trzy kaprysy op.25: nr 9,10,12

4. Sonata barokowa lub klasyczna (do Boccheriniego)
5. Sonata kameralna (od Beethovena)

II semestr

1. Gama es, f, gis, b
2. Etiuda lub kaprys do wyboru z następujących:
Servais, Paganini, Mainardi, Bukinnik
3. Utwór na wiolonczelę solo:
J.S.Bach – I suita G-dur BWV 1007
J.S.Bach – II suita d-moll BWV 1008
J.S.Bach – IIII suita C-dur BWV 1009
J.S.Bach – IV suita Es-dur BWV 1010

Licencjat – recital
1. J.S.Bach I, II, III lub IV suita na wiolonczelę solo
2. Sonata (do wyboru) P.Locatelli, G.Valentini, F.Francoeur,
L.Boccherini, J.B.Breval – G-dur
3. Koncert (do wyboru) J.Haydn – C-dur
L.Boccherini – dowolny
4. Utwór dowolny :
D.Popper – Taniec Elfów op.39
D.Popper – Spinnenlied op.55 nr1
K.Dawydow – Przy fontannie op.20 nr 2
P.Czajkowski – Pezzo capricioso h-moll op.62
M.Rostropowicz – Humoreska op.5

Cały program należy wykonać z pamięci

Smyczkowanie: a) gama – staccato na 2 smyczki
b) gama – dwie nuty legato, dwie spiccato
c) gama flażoletami – po 4 dźwięki
d) pasaże – legato po 6 dźwięków
e) dwudźwięki – legato po 4 współbrzmienia

Studia magisterskie

Rok I

I semestr

1. Gama – wszystkie durowe
2. D.Popper – Etiudy op.73 nr 31-40 ( z wył. 34 )
3. A.Piatti – Trzy kaprysy op.25: nr 3,5,6

1. Sonata barokowa lub klasyczna ( do Boccheriniego )
2. Sonata kameralna ( od Beethovena )

II semestr

1. Gama – wszystkie molowe
2. Etiuda lub kaprys do wyboru z następujących:
Servais, Paganini, Mainardi, Bukinnik
3. Utwór na wiolonczelę solo:
Z.Kodaly – Sonata op.8
K.Penderecki – Divertimento
L.Dallapicola – Ciaccona, Intermezzo e Adagio
H.Dutilleux – Trois Strophes sur le nom de Sacher
E.Ysaye – Sonata op.28
B.Britten – I Suita op. 72
B.Britten – II Suita op. 80
B.Britten – III Suita op. 87

4. Koncert
5. Utwór dowolny:
A.F.Servais – Fantazja “Souvenir de Spa” op.2
A.F.Servais – Caprice “Comte Ory” op.3
A.F.Servais – Fantazja “Le Desir” op.4
A.F.Servais – Grand Fantazja “Cyrulik Sewilski” op.6
A.F.Servais – Fantazja „sur Deux Airs Russes” op.13
A.F.Servais -Morceau de Concert op.14
A.F.Servais – Fantazja “Fille du Regiment” op.16
A.F.Servais – Fantazja “O Cara Memoria” de Carafa op.17

Smyczkowanie: a) gama – legato na 1 smyczek “do góry i na dół”
b) gama – dwie nuty legato, dwie staccato
c) gama flażoletami – po 2 oktawy
d) pasaże – każdy pasaż na dwa smyczki
e) dwudźwieki – legato po 7 współbrzmień
Rok II

Koncert dyplomowy

1. J.Haydn – Koncert D-dur I cz. z kadencją ( Ed.Schott )
2. Dowolny koncert

Recital dyplomowy

Program dowolny – ok. 90 min.

Cały program należy wykonać z pamięci
Można powtórzyć najwyżej jeden z utworów opracowywanych w trakcie studiów