Natalia Szwab – Surkonwencjonalizm Pawła Szymańskiego. Idee i muzyka


Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Postmodernizm byłby taką tendencją w muzyce (…), która niejako w centrum uwagi umieszcza odwoływanie się do tradycji w poczuciu pewnego zużycia się i niemożności kreowania rzeczy nowych. Jednocześnie odwoływanie się do tej tradycji odbywa się z jakiegoś innego poziomu świadomości, a więc w sposób różny: albo ironiczny, albo paradoksalny; mówiąc metaforycznie – jest jakiś cudzysłów, jakaś gra. To z kolei jest chyba zbieżne z ideą postmodernizmu w architekturze, gdzie powracają pewne elementy tradycji, ale nie są one koherentną próbą kontynuacji jakiegoś dawniejszego stylu, tylko stanowią grę konwencjami, grę ułudami, złudzeniami. Czy moja muzyka się w to wpisuje? Jeżeli ktoś mówi, że tak, ja przyjmuję to za dobrą monetę.
Paweł Szymański w rozmowie z autorką, listopad 2009.

Kraków 2020, ilość stron/number of pages: 404, format/size: B5, okładka miękka/paperback, ISBN 978-83-62743-92-6, książka w języku polskim/book in Polish
Cena/Price: 52,50 PLN