Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

fot. Marek Beblot

Dzisiaj, 29 marca 2021 roku, w dniu pierwszej rocznicy śmierci naszego Mistrza i Patrona, profesora i rektora naszej uczelni, społeczność Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie składa mu hołd i wyraża wdzięczną pamięć.

Wciąż rezonują w naszych sercach utwory Maestro Pendereckiego. Jego postawa artystyczna nadal inspiruje i motywuje do działania. Pamiętamy Profesora – twórcę wybitnego i oryginalnego, wytrwałego w poszukiwaniu nowych ścieżek, wymykającego się schematom i klasyfikacjom. Wiernego sobie, swojemu muzycznemu i życiowemu credo.

Wielu z nas było dane pod jego kierunkiem i okiem uczyć się tajników muzycznej twórczości oraz interpretacji, wspólnie z Nim albo w Jego obecności wykonywać Jego dzieła. Jesteśmy Jego muzyczną rodziną! Przechowujemy swoje, jedyne w charakterze wspomnienia, okruchy obecności, wskazówki, słowa i dźwięki, które możemy, powinniśmy i będziemy przekazywać dalszym pokoleniom muzyków. Będziemy zawsze kultywować pamięć o Nim, o Jego sztuce, bo stanowi jeden z fundamentów naszej tradycji, tożsamości, historii. Na tym w sposób szczególny skupiamy nasze działania w roku nadania Akademii imienia Krzysztofa Pendereckiego.

 „Prawdziwa twórczość musi być wędrówką, jest stałym poszukiwaniem. W gruncie rzeczy do końca będę próbował różnych dróg” – te słowa naszego Patrona niech będą również naszym mottem, drogowskazem w dążeniu przez Akademię – Jego Akademię – do gwiazd!

Rektor
prof. dr hab. Wojciech Widłak