Show more options Hide more options


Ładowanie Wydarzenia

« Wszystko Wydarzenia

  • To event minęło.

Krakowski Festiwal Akordeonowy

7 October 2018 - 14 October 2018

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kiedy tylko rozpocznie się w Krakowie złoty październik, a do miasta wrócą z wakacji studenci od 7-14.10 czyli od niedzieli do niedzieli będzie w mieście już po raz czwarty międzynarodowe święto akordeonu pod nazwą Krakowski Festiwal Akordeonowy. Festiwal ma szczególną formułę, wyróżniającą go na tle wszelkich innych wydarzeń akordeonowych w Polsce – jest przeglądem różnych gatunków muzyki z udziałem akordeonu.

Podczas 8 dni koncertowych zabrzmi głównie muzyka poważna, w kościele św. Katarzyny  oraz u św. Marcina, zarówno dawna w transkrypcjach z utworów m.in. orkiestrowych, kameralnych, fortepianowych, organowych jak współczesna, aż po zupełnie nową – w ramach corocznego Koncertu Prawykonań Utworów Akordeonowych w PSM II ST, komponowaną na ten właśnie instrument głównie w obsadach kameralnych. Będzie także muzyka wokalnoakordeonowa – chanson Edit Piaf i aktorskie songi Brechta i Weila w Alchemii na krakowskim Kazimierzu, gdzie będzie także wystawa fotografii artystycznych prezentujących akordeonistów w akcji. Prócz tego jak zawsze podczas festiwalu zabrzmi muzyka etniczna – tym razem będzie to tango na inaugurację festiwalu w Sali koncertowej Akademii Muzycznej, z udziałem nie tylko akordeonu, ale i bandoneonu w ręku argentyńskiego instrumentalisty. Absolutnie wyjątkowym jest Akordeonowy Dzień Filmowy, podczas którego będzie można zobaczyć filmy wyłonione podczas konkursu na film krótkometrażowy w dwóch kategoriach artystyczny i reklamowy do muzyki akordeonowej pt. Uchwyć to co nieuchwytne, a po uroczystej gali wręczenia nagród posłuchać koncertu akordeonowego do filmu niemego w nowym miejscu na mapie kulturalnej Krakowa – w Spółdzielni Muzycznej. Sobotni dzień będzie jak zawsze rekreacyjnym rodzinnym dniem zamiejscowym – festiwal podkreśla walory regionu dawnej Galicji i przenosi się do Miasteczka Galicyjskiego w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, a dokładnie w Sądeckim Parku Etnograficznym, który będzie można zwiedzać po drodze słuchając koncertów w drewnianych kościołach na jego terenie. Koncert  finałowy, spinający klamrą festiwal również na Akademii Muzycznej będzie należał do kategorii muzyki eksperymentalnej i intermediów .

Podczas festiwalu nie zabraknie też warsztatów instrumentalnych dla dzieci, młodzieży i studentów, oraz mistrzowskich lekcji kompozytorskich, które będą się odbywać w gościnnych progach partnerów festiwalu – Akademii Muzycznej w Krakowie oraz  w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego, a także  wykładów o historii instrumentu i repertuarze.

Bożena Boba-Dyga
dyrektor festiwalu

Szczegóły na stronie www.krakowskifestiwalakordeonowy.pl

Oraz w wydarzeniach na fanpage
https://www.facebook.com/krakowskifestiwalakordeonowy/

Szczegóły

Start:
7 October 2018
Koniec:
14 October 2018
Wydarzenie Category:

Miejsce

Kraków
Kraków,