Show more options Hide more options


Ładowanie Wydarzenia

« Wszystko Wydarzenia

  • To event minęło.

Koncert Akademicki

17 January, 19:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W stroju francuskim
Kameralna muzyka francuskiego baroku

Jacques-Martin Hotteterre  Le Romain (1674-1763)
Sonate Ie (6 Sonatas en trio, Livre I œuvre 3, 1712)
Prelude Lentement
Fugue Gay
Grave
Gigue Vivement

Antoine Dornel (ok. 1685-1765)
Pièces de clavecin (1731):
La Sainte Marie
Marche des Blancs Vétus
Le Chant de Laloüette
Le Tourniquet
Menuets en Musette

Pierre Danican Philidor (1681-1731)
Quatriéme Suitte a-moll (Premier œuvre, 1717)
Lentement
Courante
Air De Musette, Rondeau. Gracieusement
Gavotte
Sicilienne. Très Lentement
Paysanne. Gayment

Jean-Féry Rebel (1666-1747)
Sonate Septiéme (Sonates a violon seul, Livre 2, 1713)
Allemande
Courante
Sarabande
Gigue

Marin Marais (1656-1728)
Suite g-moll  (Pieces en trio 1692)
Prelude
Fantaise
Sarabande I, II
Rondeau
Gigue
Gavotte
Menuet I, II
Plainte
Passacaille
petitte Passacaille

Katarzyna Pilipiuk – obój francuski
Teresa Piech – skrzypce
Marek Toporowski – klawesyn 

wstęp wolny

Organizator: Katedra Muzyki Dawnej


Katarzyna Pilipuk

Umiejętności w zakresie gry na oboju historycznym zdobywała początkowo poprzez studia pod kierunkiem Marka Niewiedziała oraz Franka de Bruine. Następnie ukończyła studia podyplomowe w Universität Mozarteum w Salzburgu, pod kierunkiem prof. Alfreda Bernardiniego. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez Alfreda Bernardiniego, Marka Niewiedziała, Elisabeth Baumer, Magdalenę Karolak, Molly Marsch, Josepa Domenecha oraz Paola Grazziego.

Wykonuje muzykę XVIII I XIX wieku na kopiach instrumentów barokowych, klasycznych oraz późnoklasycznych. Współpracuje z wieloma zespołami muzyki dawnej w kraju i za granicą. Występowała m.in. z Polską Orkiestrą XVIII Wieku, Concerto Polacco, Orkiestrą Famd.pl, Il Tempo, Diletto, Risonanza, Arte dei Suonatori, Goldberg Baroque Ensemble, Cappella di Ospedale della Pieta, Barockorchester Concerto München, Salzburger Bachgesellschaft, Orchestra of the Eighteenth Century, La Divina Armonia, Le Concert Lorrain, Ensemble Zefiro. Ma na koncie nagrania płytowe oraz brała udział w koncertach transmitowanych na żywo przez radio i telewizję. Jest członkiem zespołów kameralnych Il Vento, Osteria Barocca oraz Antica Cucina. Oprócz działalności koncertowej zajmuje się także pracą naukową, prowadząc badania nad historią oboju oraz nad zapomnianym dziś repertuarem osiemnastowiecznych kompozytorów. W maju 2016 roku uzyskała stopień doktora, broniąc  pracy „Obój w Polsce do końca XVIII wieku: instrumentarium, muzycy, repertuar”. Od 2017 roku prowadzi klasę oboju barokowego w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Teresa Piech

Ukończyła krakowską Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec doc. Ewy Szubry-Jargoń; w Krakowie rozpoczęła też naukę gry na skrzypcach barokowych pod kierunkiem Zygmunta Kaczmarskiego, następnie studiowała u prof. Lucy van Dael w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie. Swoje umiejętności doskonaliła również, uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich w kraju i za granicą (m.in. Dartington International Summer School; Internationale Sommerakademie für Alte Musik, Innsbruck) prowadzonych przez Sigiswalda Kuijkena, Micaelę Comberti i Monicę Huggett. Brała również udział w projektach kameralnych i orkiestrowych pod dyrekcją m.in. Anthony’ego Rooleya, Paula Goodwina i Bartholda Kuijkena.

Jako solistka i kameralistka koncertuje regularnie w kraju i za granicą, współpracując z wieloma zespołami muzyki dawnej; jest współzałożycielką zespołów Harmonia Sacra i Ensemble Hildebrandt 1719. Była członkiem European Union Baroque Orchestra. Współpracowała z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Larsem Ulrikiem Mortensenem, Royem Goodmanem i Joshuą Rifkinem. Z wiodącymi polskimi zespołami muzyki dawnej dokonała wielu nagrań płytowych, z których kilka otrzymało nagrodę Fryderyka.

Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej oraz członkiem-założycielem Stowarzyszenia Na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu.

W Akademii Muzycznej w Krakowie pracuje od 2012 roku, w tej uczelni uzyskała stopień doktora sztuki (2013). Prowadzi badania archiwalne nad muzyką w żeńskich klasztorach klauzurowych. Gra na instrumencie z roku 1668, pochodzącym z pracowni Antonia Marianiego z Pesaro.

Marek Toporowski

Harmonijnie łączy w swojej działalności różne, często pozornie odległe obszary muzyki. Jest cenionym solistą – klawesynistą i organistą, kameralistą i dyrygentem. Koncertuje również na klawikordzie i historycznych fortepianach.

Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Warszawie (organy – Józef Serafin, klawesyn – Leszek Kędracki). Następnie doskonalił swe umiejętności we Francji (Strasbourg), Niemczech (Saarbrücken) i Holandii (Amsterdam), pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). Otrzymał Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz Dyplom Koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy).

Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985).

W roku 1991 utworzył specjalizujący się w historycznym wykonawstwie zespół Concerto Polacco. Zainicjował w Warszawie regularny cykl koncertów muzyki oratoryjnej wykonywanej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą. Wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod jego batutą.

Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkudziesięciu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Jego działalność dydaktyczna przez wiele lat (od 1991 r.) związana była z Akademią Muzyczną w Katowicach. W uczelni tej stworzył pierwszą na Górnym Śląsku profesjonalną klasę klawesynu. W latach 2008-2012 pełnił funkcję prorektora, następnie kierował Katedrą Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych (2012-2015). Od 2015 roku współpracuje z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina przy ul. Bednarskiej w Warszawie. Od 2016 roku związany jest z Akademią Muzyczną w Krakowie.

Szczegóły

Data:
17 January
Czas:
19:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Aula Florianka
ul. Sereno Fenn'a 15
Kraków, 31-143 Polska