:: Strona główna                 
:: Historia
:: Program
:: O nas
:: Nasi goście
:: Organizator i Partnerzy
 

IX Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny "Źródła i Inspiracje"

Kraków, 25-28 lipca 2013

 

II Międzynarodowe Kursy Perkusyjne "ASTAPER"

Kraków, 15-28 lipca 2013

 

Akademia Muzyczna w Krakowie, ul św. Tomasza 43

 

więcej fotografii w dziale historia 

Po raz kolejny, już dziewiąty - tym razem w lipcu, a nie w lutym jak do tej pory, odbędzie się IX Festiwal Perkusyjny "Źródła i Inspiracje". Poza inną niż zwykle datą rozpoczęcia są jeszcze dalsze zmiany. Festiwal poprzedzony będzie II edycją Kursów Perkusyjnych ASTAPER, prowadzonych wspólnie przez cztery europejskie uczelnie muzyczne: Musik Hohschule Freiburg, Conservatorio Superior J. Rodrigo z Valencji, Conservatorio C. Pollini z Padwy i Akademię Muzyczną z Krakowa. Jednym z elementów festiwalu będzie koncert przygotowany przez uczestników kursów, studentów tychże uczelni, pod okiem wybitnych pedagogów - perkusistów, profesorów: Bernharda Wulffa, Massimo Pastore, Manela Ramady i Jana Pilcha. Tak więc przez dwa tygodnie Akademia będzie rozbrzmiewać muzyką perkusyjną w międzynarodowym wykonaniu. Z zaproszonych gości, usłyszymy i zobaczymy - bo aspekt wizualny jest nieodłączną atrakcją muzyki perkusyjnej- wybitnych przedstawicieli różnych odmian muzyki perkusyjnej.

Dzień pierwszy, czwartek 25 lipca to koncert dwóch wirtuozów współczesnej muzyki perkusyjnej z Norwegii: Hakon Stene i Rob Waring. W programie usłyszymy między innymi jeden z najtrudniejszych jakie skomponowano, wykonywany tylko przez nielicznych perkusistów utwór Briana Ferneyhough - Bone Alphabet oraz utwór inspirowany muzyką gamelanową na specjalnie, mikrofonowo strojone marimby.

Dzień kolejny, piątek 26 lipca to właśnie koncert połączonych zespołów z Valencji, Freiburga, Padwy i Krakowa z utworami takich kompozytorow jak Per Norgard, Yannis Xenakis, Maurice Ohana, Carlos Chavez. Będzie to zarazem finałowy koncert kursów i na scenie pojawi się ponad 20 perkusistów grających wspólnie.

Następny koncert, czyli sobota 27 lipca, to już muzyka o odmiennej stylistyce. Wystąpi Warszawska Grupa Gamelanowa kierowana przez Dawida Martina z udziałem indonezyjskiego artysty Soegijanto. Zespól jest chyba jedyną grupą w Polsce specjalizującą się i wykonującą tradycyjną muzykę gamelanową z Indonezji. W drugiej części usłyszymy prawdziwą gwiazdę perkusyjnej muzyki z kręgu "world music", występującego na co dzień ze Stingiem - Rhani Krija, który wspólnie z gitarzystą i wokalistą pochodzącym z Algierii, Momo Djender przedstawi wspólny, autorski program. W Polsce prezentowany po raz pierwszy. Dla miłośników tego gatunku muzyki będzie to zapewne muzyczna uczta.

Festiwal zakończy, w niedzielę 28 lipca, koncert o równie atrakcyjnym programie i gwiazdorskiej obsadzie. Usłyszymy holenderski, bardzo szczególny duet perkusistów - Drumbassadors. Zespół od lat jest uznawany za jeden z oryginalniejszych i znakomicie odbieranych przez publiczność wykonawców, których koncerty na całym świecie cieszą się wielkim powodzeniem. Ci, którzy śledzą losy festiwalu od początku zapewne pamiętają ich fantastyczny występ na koncercie pt. Drumtown w klubie Studio podczas czwartej edycji festiwalu. Ich sposób traktowania zestawów bębnów na których grają i to ile muzyki potrafią z nich wydobyć jest naprawdę imponujące.

Druga część koncertu należeć będzie do nigeryjskiego perkusisty i wokalisty Sola Akingbola i jego siedmioosobowego "bandu" o międzynarodowej obsadzie. Muzyk ten, na stałe występujący z Jamiroquai, co jakiś czas przygotowuje własne projekty muzyczne będące mieszanką muzyki etnicznej i funk. Zawsze są one naładowane energią, radością grania i rytmem który nie pozwala publiczności spokojnie wytrwać na swoich ale porywa do tańca i zabawy. Na pewno będzie też tak i tym razem.

Poza koncertami oczywiście będą warsztaty prowadzone przez większość z występujących na festiwalu gwiazd. Myślę więc, że i tym razem Ci z Państwa którzy zechcą wziąć udział w tym niewątpliwym "święcie muzyki perkusyjnej" nie pozostaną nieusatysfakcjonowani.

 

Jan Pilch
Dyrektor Artystyczny Academy of Music in Cracow
ul. Św. Tomasza 43
31-027 Kraków
Tel.: +48 12 422 44 00
Faks: +48 12 422 44 55
www.amuz.krakow.pl